Wkrótce ruszy nabór do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2026
Kolejna edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego przyniesie wiele ciekawych inicjatyw. Dzięki temu mieszkańcy Kielc będą mieli wpływ na swoją najbliższą okolicę i funkcjonowanie miasta. W tym roku na ten cel przydzielono 10,5 mln złotych. To wzrost o 1,2 mln złotych względem poprzedniego. Wprowadzone zostaną również nowe rozwiązania.
Budżet obywatelski to wyjątkowa akcja. Dzięki niemu mieszkańcy mogą decydować, co zostanie zbudowane lub ulegnie zmianie w najbliższej okolicy. Poprawić ma to również komfort ich życia oraz dać realny wpływ na funkcjonowanie swojego otoczenia. Co roku, kielecka rada, rezerwuje środki, które zostaną przekazane na realizację zadań przegłosowanych przez mieszkańców. Zgłaszać można pomysły, które zmienią miasto na lepsze. Od tego roku będą istnieć dwie kategorie pomysłów: ogólnomiejska oraz rejonowa, podzielona tak jak okręgi wyborcze. Pierwsza z nich obejmuje duże projekty powyżej 300 tysięcy złotych – 40% środków, zaś druga, te mniejsze, które nie przekroczą tej kwoty – 60% funduszy. Szczegóły zostały zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 16 kwietnia.
– Budżet Obywatelski to doskonały sposób dla wszystkich kielczanek i kielczan na wprowadzanie zmian w naszym mieście. Na wcielanie w życie planów na nowoczesny plac zabaw, minipark, spotkanie sąsiedzkie. To właśnie Wy najlepiej znacie lokalne potrzeby. My chcemy pomóc je zrealizować – mówiła prezydent Kielc Agata Wojda w parku kieszonkowym na ulicy Daszyńskiego w Kielcach, który został wybudowany w ramach Budżetu Obywatelskiego w poprzednich latach.
Po świętach wielkanocnych, 23 kwietnia, ruszy nabór propozycji do tegorocznej edycji budżetu. Będzie trwał on do 12 maja 2025 roku. W sierpniu dowiemy się, które projekty zostały rozpatrzone pozytywnie, a na jesieni odbędzie się głosowanie, w którym kielczanie wybiorą najlepsze pomysły.
Będzie można zgłaszać projekty dotyczące nieruchomości należących do Miasta Kielce lub będących w jego użytku wieczystym, pod warunkiem, że użytkują je organizacje pozarządowe, realizujące zadania pożytku publicznego. Pomysły będzie można zaproponować wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej bo.kielce.eu. Osoby mające pytania lub nieskomputeryzowane, będą mogły szukać pomocy w placówkach Urzędu Miasta.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.






Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!
Opublikuj komentarz