Na to skrzyżowanie lepiej uważać
Wystarczy przez nie przejechać tylko dwa razy na czerwonym, aby stracić prawo jazdy. Skrzyżowanie alei Solidarności z ulicą Sandomierską, ulicą Źródłową i aleją IX Wieków Kielc, budzi postrach wśród kierowców. Odkąd w tym miejscu zamontowano system Red Light, liczba groźnych incydentów spadła. Mimo to radar znalazł się w zestawieniu najskuteczniejszych w Polsce.
System Red Light od początku budził kontrowersje. Część środowiska kierowców ostrzegała, że ma on za zadanie dostarczyć dodatkowe środki z mandatów dla lokalnych samorządów. W teorii służy polepszeniu bezpieczeństwa na ruchliwych skrzyżowaniach, gdzie często pojazdy przejeżdżają na czerwonym świetle. Specjalny system kamer i detektorów, rejestruje tablice rejestracyjne pojazdu wraz z kierowcą. Można otrzymać mandat od 500 do nawet 4000 złotych oraz 15 punktów karnych. Wystarczy dwa razy dokonać tego wykroczenia, aby stracić prawo jazdy.
Okazuje się, że system zamontowany na skrzyżowaniu alei Solidarności, ul. Sandomierskiej, ul. Źródłowej i alei IX Wieków Kielc, należy do najbardziej ,,zapracowanych” w kraju. Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, wynika, że tylko 4 są lepszego od niego:
- Warszawa – (al. Krakowska, ul. Łopuszańska, ul. F. Hynka) – 14861
- Łódź – (ul. A. Puszkina, ul. Rokicińska) – 3119
- Poznań – (ul. Roosevelta, ul. Zwierzyniecka, ul. Święty Marcin) – 2170
- Kraków – (al. Pokoju, ul. Nowohucka) – 1943
- Kielce – (al. Solidarności, ul. Sandomierska, ul. Źródłowa, al. IX Wieków Kielc) – 1786.
W całym kraju, w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2025 roku, odnotowano 51,6 tysięcy wykroczeń w systemie Red Light. W najbliższych latach takich urządzeń będzie coraz więcej.
Pojawiają się głosy, że podobny system powinien zostać zamontowany na dalszym fragmencie DK73. Na skrzyżowaniu alei Solidarności z ulicą Świętokrzyską, notorycznie dochodzi do łamania prawa. Kierowcy ignorują sygnał świetlny i przejeżdżają na czerwonym. Wielokrotnie z tego powodu dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń.
Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!
Opublikuj komentarz