„W Obliczu Nadziei” – X Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż
Jubileuszowa, dziesiąta Nocna Droga Krzyżowa, zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej, zgromadziła tłumy wiernych. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie.
Cel? Święty Krzyż
Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „W obliczu nadziei”, nawiązującym do obchodów Roku Jubileuszowego 2025. Podczas tej wyjątkowej drogi pielgrzymi mieli okazję nie tylko do osobistej modlitwy i refleksji, ale także do skorzystania z rozważań w formie audio. Dzięki temu mogli lepiej skupić się na duchowym przeżyciu i prześledzić kolejne stacje Męki Pańskiej.
Jak co roku, w wydarzeniu wzięły udział setki pielgrzymów, a organizatorzy mieli nadzieję, że frekwencja będzie jeszcze większa. Nocna Droga Krzyżowa rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 20, której przewodniczył biskup ordynariusz diecezji, Jan Piotrowski. W modlitwie uczestniczyli również księża, siostry zakonne oraz liczni wierni.
Pielgrzymi wyruszyli w drogę z modlitwą, kontemplacją i zadumą, przygotowując się do przeżycia tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa. Organizatorzy wyrażali nadzieję, że wszyscy przeżyją to wydarzenie jak najlepiej – zarówno duchowo, jak i fizycznie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała harcerska grupa ratownicza ze Buska-Zdroju, a także organizatorzy obecni na trasie.
– Mamy nadzieję, że każdy, kto wziął udział w tej wyjątkowej wędrówce, poczuł jej głęboki sens i duchową siłę – podsumowała Julia Dybko, organizatorka wydarzenia.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Tegoroczne rozważania przypominają, że nadzieja jest Bożym darem wpisanym w każde ludzkie serce. Papież Franciszek naucza, że prawdziwa nadzieja rodzi się z miłości i opiera na ofierze Chrystusa dokonanej na krzyżu.
– Bez trudu zauważamy, że słowo dzisiejszej liturgii mszalnej jest wołaniem o przemianę ludzkiego życia. W tym względzie Boża pedagogia jest niezwykle cierpliwa, wyrasta ona z historii pierwszego przymierza Boga z ludźmi. To głos proroka Ozeasza staje się słyszany wśród ludu Izraela, a jednocześnie jest zaproszeniem do nawrócenia i podjęcia lepszego życia. Nawrócenie oznacza porzucenie dawnej drogi, często usłanej złudnymi obietnicami bożków dawnych i nowych czasów, a nasza cywilizacja i epoka postmodernistyczna wciąż generuje nowych bożków. Trzeba mieć wrażliwość, jak psalmista Pański w Psalmie 81: „Nie będziesz miał cudzych bogów, cudzemu bogu nie będziesz się kłaniał”. Drogą do zrozumienia Bożych propozycji jest modlitwa, jak to wyraził wczesnochrześcijański pisarz Tertulian – mówił biskup Jan Piotrowski.
Trasa zakończona. Cel zdobyty
Jeden z uczestników pokonał trasę w 8 godzin i 13 minut. Tradycyjnie nie była ona łatwa – liczyła ponad 38 km i wymagała dużego wysiłku. W trakcie wędrówki pojawiały się chwile zwątpienia, jednak dzięki ogromnej determinacji i wytrwałości wszyscy dotarli do celu, którym był klasztor na Świętym Krzyżu.


















Fot. Przemysław Kruk
Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!
Opublikuj komentarz