Dlaczego nowy papież wybrał imię Leon?

Tradycją jest, że świeżo upieczony biskup Rzymu przybiera nowe imię. Elekcja Amerykanina – Roberta Prevosta wzbudziła duże zainteresowanie. Od 8 maja 2025 roku nazywany będzie Leonem XIV, co także spowodowało niemałe zaskoczenie. Kim był jego imienny poprzednik?

Leon XIII urodził się 2 marca 1810 roku w włoskiej miejscowości Carpentino jako Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Na początku pobierał nauki w kolegium jezuickim. Następnie uczył się na Kolegium Rzymskim i w Kościelnej Akademii Szlacheckiej. W grudniu 1837 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W kolejnych latach piął się w hierarchii kościelnej.

Na papieża został wybrany 20 lutego 1878 roku. Podobnie jak jego imienny następca – był kandydatem frakcji umiarkowanej. Pontyfikat Leona XIII został zapamiętany jako bardzo nowoczesny. Uznaje się go za wizjonera. Co ciekawe, to właśnie on mianował pierwszego delegata w USA, a także otworzył Tajne Archiwa Watykańskie, w tym dla badaczy niekatolickich. Był przychylnie nastawiony do ustrojów demokratycznych. Nie unikał kwestii społecznych, bronił praw robotniczych, ale potępiał socjalizm.

Prowadził ożywioną politykę międzynarodową. Jego działania dyplomatyczne doprowadziły do złagodzenia Kulturkampfu przez kanclerza Otto von Bismarcka. Marzył o odrodzeniu Państwa Kościelnego, ale bez skutków. W 1882 roku wskrzesił diecezję kielecką, jednakże nawoływał do lojalności Polaków wobec zaborców. Zmarł 20 lipca 1903 roku i był najdłużej żyjącym papieżem. W 2020 roku wyprzedził go Benedykt XVI, który był już wtedy emerytowanym biskupem Rzymu. 

Kościół stoi na krawędzi zmian. Czy Roberto Prevost, augustianin tak samo jak Marcin Luter, pójdzie śladami swojego wielkiego poprzednika Leona XIII i zreformuje Kościół?

Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!

Opublikuj komentarz