Kim był papież Franciszek?

W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek. Informacja o jego śmierci nadeszła w poniedziałek wielkanocny przed godziną 10. W ostatnich miesiącach stan jego zdrowia uległ nagłemu pogorszeniu. Głowę Kościoła katolickiego żegna cały świat. Jego pontyfikat na zawsze zapisał się w historii Kościoła jako jeden z najbardziej przełomowych.

Włoskie korzenie

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w ubogiej dzielnicy Buenos Aires. Był najstarszym z 5 dzieci Włocha – Maria Bergoglio i Argentynki – Reginy Sivori. Jego ojciec musiał uciekać z ojczyzny przed reżimem Benito Mussoliniego. W dzieciństwie Jorge wycięto fragment prawego płuca, co w późniejszych latach przełożyło się na problemy z układem oddechowym. Mając 21 lat rozpoczął naukę w seminarium, a w 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął 4 dni przed rocznicą swoich 33 urodzin.

20 maja 1992 roku został nominowany na biskupa pomocniczego Buenos Aires przez Jana Pawła II. 6 lat później został arcybiskupem, a w 2001 roku papież Polak wyniósł go do godności kardynalskiej. Podczas konklawe w 2005 roku był najpoważniejszym kandydatem dla Josepha Ratzingera – późniejszego Benedykta XVI.

Papież reformator

11 lutego 2013 roku, papież Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację. Po jego abdykacji świat z napięciem oczekiwał, kto obejmie tron Piotrowy. Choć, nazwisko Jorge Mario Bergoglio pozostawało w kręgu najważniejszych osobistości w Watykanie, ostateczny wybór konklawe wywołał niemałe zaskoczenie.

– Buona sera! – 13 marca na balkonie przy Placu św. Piotr, pojawił się argentyński kardynał, który przywitał się z wiernymi zwykłym ,,Dobry wieczór”, jako 266 papież – Franciszek. Już samo imię, które przybrał, zwiastowało wiele zmian, które miały nadejść w przyszłości. Przyjął je na cześć św. Franciszka z Asyżu – patrona ubogich, zwierząt i ludzi prostych.

W przeciwieństwie do Benedykta XVI, który obrał kurs bardzo konserwatywny, wręcz ortodoksyjny, Argentyńczyk podążał drogę reform. Dążył do zmniejszenia biurokracji w Kościele, a także uproszczenia decyzyjności. Nie pragnął umocnienia swojej pozycji, wręcz przeciwnie, wprowadzał mechanizmy kolegialne, które przekładały poszczególne aspekty jego władzy na inne osoby. W dobie kryzysu wiary oraz laicyzacji społeczeństwa, Franciszek otwierał się na potrzeby wiernych. To właśnie on zainicjował błogosławieństwa dla osób homoseksualnych oraz dał możliwość przyjmowania komunii świętej przez rozwodników będących w nowych związkach.

– Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać? – w takim tonie wypowiadał się o osobach innej orientacji, podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku.

Zwracał uwagę na kwestię klimatu i ekologii. Był przeciwnikiem wojny, choć jego wypowiedzi o konflikcie w Ukrainie wywołały ogromne poruszenie i krytykę. Podobnie jak poprzednicy, walczył z nadużyciami oraz pedofilią w Kościele.

Papież z ludzką twarzą

Jorge Mario Bergoglio zasłynął swoim stylem życia. Przez lata sam przygotowywał sobie posiłki, a także korzystał z transportu publicznego. Nikogo nie stygmatyzował. Wywołał duże zamieszenie, kiedy w 2001 roku odwiedził hospicjum i ucałował stopy 12 osób chorych na AIDS. Był fanem piłki nożnej. Kibicował reprezentacji Argentyny oraz klubowi CA San Lorenzo de Almagro. Jego Pierścień Rybaka, nie był złoty, a pozłacany, co obrazowało jego skromność i dystans do bogactwa oraz rozrzutności kościoła.

– Boli mnie, kiedy widzę księdza albo zakonnicę w najnowszym modelu samochodu – mówił papież Franciszek w lipcu 2013 roku.

Sam lubił poruszać się małymi samochodami, a nie wielkimi limuzynami. Wielokrotnie łamał tradycje i papieskie ceremoniały. Warto przypomnieć, że to właśnie on zwiększył rolę kobiet w Stolicy Apostolskiej. Dzięki niemu mogą one obejmować stanowiska świeckie w watykańskiej administracji.

Jako pierwszy w historii biskup Rzymu, przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swojego poprzednika – emerytowanego Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 roku.

Papież Franciszek odszedł 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35. Zapamiętamy go jako skromnego reformatora, który zasłynął z wielu przełomowych decyzji. Być może jego następca będzie chciał podążać ścieżką swojego poprzednika. Problemy Kościoła katolickiego pozostają takie same. Kto obejmie tron Piotrowy po Jorge Mario Bergoglio? Dowiemy się w przyszłości.

Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!

Opublikuj komentarz