Reforma szkolenia w polskim szczpiorniaku?
Szkolenie dzieci i młodzieży w polskiej piłce ręcznej od lat znajduje się w głębokim kryzysie. Przez lata brakowało reform, które mogłbyby tchnąć w życie polski szczypiorniak i przywrócić mu należne miejsce na sportowej mapie. Podczas ostatniego Final Four Pucharu Polski w Kaliszu, prezes ZPRP Sławomir Szmal zaprezentował na konferencji kompleksowy program dotyczący reformy systemu szkolenia.
Reformy czas zacząć
Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Sławomir Szmal, wraz z Dyrektorem Sportowym ZPRP, Marcinem Smolarczykiem, przedstawili wyczekiwany program kompleksowej reformy systemu szkolenia. W konferencji udział wzięli m.in. reprezentanci Ministerstwa Sportu i Turystyki, członkowie Zarządu ZPRP, prezesi wojewódzkich związków, a także liderzy klubów ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet. Obecni byli również przedstawiciele zespołów grających w Lidze Centralnej i Lidze Centralnej Kobiet, kluby z niższych lig oraz partnerzy i sponsorzy aktywnie wspierający rozwój piłki ręcznej w Polsce.
-Dzisiejsza konferencja to ważny krok w kierunku przyszłości polskiej piłki ręcznej, ale także bardzo ważny dzień dla mnie jako Prezesa Związku. Prezentując program reform, nakreślamy długofalowy plan i chcemy zapoczątkować nowy rozdział w szkoleniu zawodników. Chcieliśmy stworzyć system, który odpowiada na aktualne wyzwania i potrzeby naszego środowiska sportowego. Wierzę, że nowy model szkoleniowy pozwoli nam nie tylko skuteczniej identyfikować i rozwijać młode talenty, ale także zapewni bardziej kompleksowe wsparcie dla trenerów oraz klubów na każdym szczeblu rozgrywek. Cieszę się, że dzisiejsza konferencja stała się przestrzenią do owocnej dyskusji nt. poprawy sytuacji polskiej piłki ręcznej– powiedział Sławomir Szmal, cytowany na stronie ZPRP
Sześć segmentów na lepsze jutro
Czy długo wyczekiwane reformy wreszcie przyniosą oczekiwane efekty? Polska piłka ręczna od dawna czeka na powrót wielkich sukcesów. Ostatni raz mogliśmy mówić o nich w 2016 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie reprezentacja zajęła czwarte miejsce. Pomijamy sukcesy Industrii Kielce w Lidze Mistrzów-to zupełnie inna historia. Reprezentacyjna piłka ręczna od lat zmaga się z poważnym kryzysem. Wystarczy wspomnieć, że kadra U21 na ostatnich mistrzostwach zajęła trzecie miejsce w grupie – tuż przed Stanami Zjednoczonymi. W 2019 roku w ogóle nie zakwalifikowała się do tego turnieju. W 2017 roku w fazie grupowej grały za to reprezentacje takich krajów jak Burkina Faso, Macedonia Północna czy Wyspy Owcze.
W tym roku to Polska, a konkretnie kielecka Hala Legionów, jest gospodarzem tego wydarzenia. A co z reprezentacją U19? Ta musiała Mistrzostwa Świata swojej kategorii oglądać sprzed telewizora. Awans wywalczyły natomiast Czechy, Austria, Czarnogóra, a nawet… Wyspy Owcze.
Smutnym faktem jest to, że ponad 38-milionowy kraj ma trudności, by jego młodzieżowe reprezentacje regularnie grały na największych turniejach. Skąd ta przepaść? Przede wszystkim z wieloletnich zaniedbań poprzednich władz związku, które przez lata nie reagowały na postępujący regres.
–Optymalizacja podstaw szkolenia dla najmłodszych
Reforma zakłada rozwój programu „Gramy w Ręczną” poprzez przedłużenie jego trwania na cały rok oraz objęcie większej liczby roczników. Planuje się także organizację większej liczby turniejów oraz podniesienie ich poziomu, umożliwiając uczestnictwo drużynom spoza programu. Finalny kształt inicjatywy zależy od rozmów z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
–Wzmocnienie roli szkolenia klubowego
Powstanie sieć Akademii Piłki Ręcznej (APR) w każdym województwie, ściśle współpracująca z klubami wyłonionymi według określonych kryteriów. Drużyny APR będą uczestniczyć w ligach młodzieżowych ZPRP, co umożliwi lepszą kontrolę i rywalizację. Wysokość dofinansowania będzie zależna od spełnienia wymagań.
–Koncentracja zasobów i intensyfikacja szkolenia najzdolniejszych zawodniczek i zawodników
Zredukowana liczba Szkół Mistrzostwa Sportowego ZPRP, ale podniesiona jakość w pozostałych placówkach, które staną się elitarnymi ośrodkami. Ostatecznie pozostaną szkoły w Kielcach (męski pion) i Płocku (żeński pion), a uczniowie innych szkół będą mogli dokończyć naukę w dotychczasowych szkołach
–Stworzenie systemu rozgrywek zapewniającego rozwojową rywalizację młodzieży
Reforma obejmuje tworzenie lig młodzieżowych, tworzenie lig międzywojewódzkich oraz awans do centralnych rozgrywek z finałem w formule Final Four. Dzięki temu młodzież będzie miała możliwość regularnej rywalizacji na wysokim poziomie, co pozytywnie wpłynie na jej rozwój sportowy.
–Opracowanie nowoczesnego systemu szkolenia trenerów
Reforma zakłada wprowadzenie systemu kształcenia trenerów, który rozwija kompetencje trenerskie i zarządzanie procesem treningowym. Będą dostępne różne ścieżki rozwoju zawodowego, a także specjalizacje w takich dziedzinach jak scouting, psychologia sportu czy analiza przeciwnika.
–Inicjowanie i wspieranie inwestycji infrastrukturalnych
Związek Piłki Ręcznej planuje współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki w zakresie inwestycji w obiekty sportowe, szczególnie w regionach z ograniczonym dostępem do hal. Działania obejmują diagnozę obecnej sytuacji oraz rekomendacje dotyczące najlepszych kierunków inwestycyjnych w infrastrukturę halową.
Źródło, fot. : ZPRP
Uważasz materiał za interesujący? Podziel się!
Opublikuj komentarz